Z ostatniej chwili

Jak przebiega proces czyszczenia w pralni chemicznej ?

W pralni chemicznej proces czyszczenia odbywa się na sucho bez udziału wody. Do czyszczenia na sucho przeznaczamy odzież i tkaniny, które mogą ulec zniszczeniu lub deformacji pod wpływem wody i temperatury. To przede wszystkim wyroby ze skóry naturalnej i sztucznej, wyroby z pierza i puchu, tkaniny z naturalnych surowców ( wełna, jedwab, wiskoza, angora, tiul itp.) oraz część specjalistycznej odzieży sportowej czy roboczej .Do tego typu prania potrzebny jest specjalny agregat do prania chemicznego. To   nowoczesna, bardzo droga maszyna, pracująca w cyklu zamkniętym, czyli agrgat podczas pracy jest zamknięty hermetycznie i od momentu włożenia odzieży, zamknięcia i uruchomienia odpowiedniego programu czyszczenia cały proces dzieje się wewnątrz bez możliwości dostępu. To jest wymóg konieczny gdyż w czyszczeniu chemicznym główną role odgrywa specjalny rozpuszczalnik organiczny, bardzo skuteczny w rozpuszczaniu plam i brudu, ale niestety niezwykle toksyczny i rakotwórczy. Czyszczenie chemiczne polega na zamaczaniu przeznaczonej do czyszczenia odzieży w tym organicznym rozpuszczalniku, a  rzecz dzieje się w specjalnym bębnie, który w tym czasie wykonuje ruchy obrotowe .W bębnie ( w zależności od rodzaju agregatu jego pojemność wynosi od 10 do 40 litrów)  rozpuszczalnik zalewa mniej więcej jedną trzecią jego pojemności, a podczas prania utrzymywana jest specjalnie dość niska temperatura, a mianowicie około 30 stopni Celsjusza. Długość cyklu jest zróżnicowana w zależności od rodzaju agregatu chemicznego, oraz zadanego maszynie programu, ale z reguły trwa od ośmiu do piętnastu minut. Ten cykl może być powtarzany wiele razy w zależności od zabrudzeń i  rodzaju tkaniny. Zużyty, brudny rozpuszczalnik trafia do destylatora, gdzie jest oczyszczany w trakcie destylacji, brud spływa do specjalnego pojemnika, a czysty rozpuszczalnik do ponownego cyklu pracy agregatu chemicznego. Pojemnik z odpadami jest cyklicznie oddawany do utylizacji. Podczas pracy agregatu na zewnątrz nie wydobywają się żadne opary, wszystko dzieje się w hermetycznie zamkniętej maszynie, więc agregaty chemiczne nie stwarzają żadnego zagrożenia dla środowiska.  

W skrócie cykl prania na sucho przebiega w następujący sposób -
– przyjęcie odzieży, jej dokładny przegląd, oznakowanie, segregowanie
– przygotowanie odzieży do prania, czyli sprawdzenie kieszeni, ewentualne odprucie aplikacji czy guzików i w razie potrzeby wstępne ręczne odplamianie
–  włożenie do agregatu chemicznego, wyznaczenie komputerowo odpowiedniego dla pranej odzieży programu
– suszenie
– formowanie odzieży na manekinach
– prasowanie ( parownice , żelazka)
–  wykańczanie
– pakowanie i wydanie odzieży

Washmaster

logo-footer

Na Washmaster.pl znajdziesz wskazówki dotyczące suszenia i odwadniania. Informacje o nowościach w branży pralniczej, dotyczących nie tylko pralnictwa przemysłowego, ale też chemicznego i wodnego. Z nami sprawisz, że twoja pralnia będzie działać na najwyższym poziomie!     

Często czytane

Uzupełnienie oferty pralni chemicznej
Na czym polegają nowoczesne usługi pralnicze
Co to jest wet- cleaning ?

Świeże newsy branżowe

Nowoczesne składarki
Nowoczesne szatnie automatyczne
Nowoczesne suszarki przemysłowe
© Copyright WashMaster.pl. All Rights Reserved.